Jak data mění fotbal v nižších soutěžích

Měření a analýza běžeckých dat – technologie, kterou dosud využívaly především profesionální kluby, míří i do nižších fotbalových soutěží. Společnost Bohemian Analytics s pomocí GPS vest a odborné analýzy otevírá menším týmům i jednotlivým hráčům dveře do světa moderní fotbalové vědy. "Pomáháme hráčům a realizačním týmům porozumět jejich datům a dodáváme zpětnou vazbu na to, jak hrají a trénují," vysvětluje Jiří Lisner, zakladatel Bohemian Analytics. V exkluzivním rozhovoru pro MSFL.cz Lisner poodhaluje, jak jeho tým pomáhá optimalizovat tréninkový proces amatérským, poloprofesionálním i profesionálním klubům.
Bohemian Analytics poskytují analýzu běžeckých dat pro kluby z nižších soutěží. Co konkrétně klubům nabízíte?
Dokážeme dodat GPS vesty a provést základní představení toho, co tato technologie umí. Nastavení vest a základní servis, pokud se něco pokazí, je součástí základního balíčku. Ta služba, která má ale z mého pohledu vyšší hodnotu, spočívá v interpretaci těch dat. Naměřené hodnoty samy o sobě přestanou po nějaké době stačit. Ale abych jako trenér věděl, co s těmi čísly mám dělat, jak na naměřené hodnoty reagovat v tréninku, jak hráče zlepšovat nebo jak ho nepřetížit, tak potřebuju těm číslům porozumět. Takže pomáháme hráčům a realizačním týmům porozumět jejich datům a dodáváme zpětnou vazbu na to, jak hrají a trénují.
Nabízíte vysvětlování a interpretaci dat i jednotlivým hráčům, nebo například skupinám hráčů zastupovaných jedním agentem?
Primárně jsme se soustředili na analytiku celých týmů, dávalo nám to větší smysl. Hráčů i agentur je ale víc a víc, a tak poskytujeme i tyto služby. Řešíme to vyloženě individuálně. Je to složitější, pracnější, ale dokážeme to. Pro ty, které nezajímá analýza dat do hloubky nebo naše zpětná vazba, případně za ni nechtějí platit, máme komunitu #joinWearGPS. Tam se může přihlásit kdokoli, kdo si od nás koupí nebo půjčí GPS zařízení. Mají pak k dispozici základní porovnání mezi soutěžemi nebo jak si vedou mezi věkovými kategoriemi.
Můžete popsat, jak vypadá prostředí, kde se hráči mohou srovnávat?
Technologie, se kterou pracujeme, funguje na té bázi, že každý hráč má svůj mobil, v něm aplikaci a svůj čip. Sám si to zapíná, vypíná, stahuje data i nabíjí. Může s tím fungovat úplně sám. I mobilní aplikace je velmi jednoduchá. V rámci skupiny si člen jednoduše zaklikne víkend a ví, kolik toho má naběháno. A může se hned srovnat s klukem, kterého zná osobně nebo z televize. Nebo který hraje na stejném postu jako on. Pokud to někomu časem přestane stačit, může si nás objednat a můžeme každému dát zpětnou vazbu nad rámec tohoto srovnání. Nedávno jsme konzultovali například běžecká data s borcem, který hraje A třídu. Musí ale samozřejmě počítat s tím, že ta data budou odpovídat té soutěži, kterou hraje.
Kolik lidí se v Bohemian Analytics věnuje analýze dat?
Nikdy to nebyla one man show. Já sice hodně komunikuji s jednotlivými kluby a jsem do jisté míry tváří Bohemian Analytics, ale je nás víc. Máme pravidlo, že kluby, které si v nějaké soutěži konkurují, nezpracovává ten samý člověk. V Moravskoslezské fotbalové lize spolupracujeme s Hlubinou a Stráním a lidi, kteří jejich data zpracovávají, pracují odděleně. Není tam sice žádný reálný střet zájmů, ale i tak chceme pro ty kluby pracovat na datech odděleně. Individuální hráče řeší také někdo jiný. Je to velmi zajímavá škála hráčů, od kluka z A třídy po profesionály ve druhé lize. A to mě na tom vlastně nejvíc baví. Všechno to totiž začalo jako nápad, aby se borec, který hraje jakoukoli soutěž mohl srovnávat s třetiligovým frajerem, který je jeho bratranec. Těm klukům si stačí za šest stovek na měsíc od nás půjčit vestu, přihlásí se do komunity #joinWearGPS a najednou oba vidí svoje běžecký data. Můžou si zavolat nebo to probrat u piva.
Na trhu je více technologií pro měření běžeckých dat. Dokážete pomoci i klubům, které používají jiné technologie, než vaše vesty?
Některé kluby tak začínaly. Koupily si pět vest někde na internetu a až pak řešily, co s tím budou dělat. Pokud se jim podařilo data začít měřit, často zjistí, že jim k nim chybí kontext nebo někdo, kdo by se tomu v klubu věnoval. Těch různých čipů je asi pět. Pokud má klub jiné čipy, než ty, které používáme, dokážeme jim s daty také pomoci. Ale logicky je naše služba dražší, protože na to nemáme nastavené naše systémy a je s tím o dost více práce. Pokud ale mají čipy, které používáme i my, tak tam nic nebrání tomu se dohodnout.
Oslovit vás může asi i klub, ze kterého odešel kondiční trenér, který měl měření na starost. Jak takové situace řešíte?
To už se nám také stalo. V takovém případě se snažíme vyjít vstříc a klubům pomoci. Protože ten klub za to nemůže, hlavní trenér je z toho taky nešťastný. Leží mu v kabině GPSky, které stály nějaké peníze z rozpočtu a hrozí, že mu to vedení klubu omlátí o hlavu. Má to pro klub také tu výhodu, že pokud nastoupí nový realizační tým nebo jen kondičák, dokážeme zachovat kontinuitu v měření. Nový realizační tým nemusí začínat úplně od nuly.
Jak rychle a v jaké frekvenci klubům reporty dodáváte?
Pokud se hraje o víkendu, dodáváme týdenní a zápasový report v pondělí. Dodáváme i reporty v průběhu týdne a to zpravidla do dvanácti hodin následujícího dne. Trenéři a realizační týmy už bývají dvě hodiny před tréninkem v kabině a v tu chvíli již potřebují mít nějakou zpětnou vazbu z předchozího dne. Dopoledne si většinou zavoláme nebo si pošleme nějaké zprávy, okomentujeme a zašleme report z minulého tréninku. Celý ten týdenní mikrocyklus má kontinuitu a na základě reportů mohou realizační týmy reagovat změnami v tréninku. Záleží samozřejmě na tom, co máme s klubem dohodnuté a co klub potřebuje. Někomu stačí souhrn týdenních objemů s absolutními hodnotami, aby zjistili, kolik toho za týden naběhali. Pokud je klub v zimní přípravě, zajímají trenéra jiné metriky než na konci sezony.
A jak často posíláte reporty hráčům, kterým se věnujete individuálně?
Pokud nespolupracujeme s klubem a nemáme informace o celém mikrocyklu, tak neposíláme reporty každý týden. Můžu jim poslat jejich data ze zápasu, ale mají aplikaci, takže nemusí čekat na nás a stáhnou si data přímo do aplikace v telefonu. Interval reportování u individuálních měřených hráčů je jednou za 14 dní.
Jakým způsobem se k vám data dostávají?
Nefunguje to tak, jako u profesionálních klubů, kde hráči odevzdají vesty a analytik nebo kondičák všechna data centrálně stáhnou. To my logicky dělat nemůžeme, hlavně z toho důvodu, že v klubu nejsme každý trénink. Data si stáhnou přímo kluci, kteří vesty používají. A pokud je to zajímá, mají ke svým datům přístup a můžou si v tom hledat to, co je zajímá. My k těm datům máme pak přístup plně online a v tu chvíli můžeme data zpracovat do reportů.
V průběhu podzimu jste ukazovali fanouškům základní běžecké metriky u hráčů jako počet sprintů, nejvyšší dosažená rychlost, metry ve vysoké intenzitě a ve sprintu a celkovou uběhnutou vzdálenost v zápase. Dají se z dat rozpoznat případy, kdy hráč ztrácí rychlost?
V datech jde vidět, že hráč ztrácí rychlost, že klesá výkonnost a že je například také častěji zraněný. Naše ligy jsou fyzicky náročné. Tohle se prostě pozná už v horizontu půl roku, naprosto jednoznačně. Kdybych to řešil v horizontu měsíce, tam je to těžké, tam toho moc nepoznám. Navíc v krátkém horizontu do toho mohou vstupovat zranění, rekonvalescence a podobně.
Pro trenéry je ale asi zajímavější, když data potvrdí účinnost tréninku. Že se hráči zlepšují a zrychlují, že?
O tom to v základu vlastně je. O tom jsou ta doporučení z reportů, auditů i individuálních zpětných vazeb, které vytváříme. Rychlost je extrémně důležitá a realizační tým potřebuje vědět, jestli hráče zrychlují. Další časté téma je, aby hráč v šedesáté minutě nevykapával. V datech vidím, že klesnou četnosti sprintů, jde poznat, že už se mu do toho nebude tolikrát chtít. Ale ideální pro ověření je ten zápas i vidět na vlastní oči, protože roli může hrát i změna taktiky. Pokud dobývám a nemám se kam rozběhnout, tak četnost sprintů také klesne.
V Moravskoslezské fotbalové lize nastupují čtyři béčka profesionálních klubů, které hrají většinou s velmi mladými hráči. Liší se data ze zápasu proti takto mladému týmu oproti zápasu s klasickým týmem z MSFL?
Ano. Ta čísla jsou diametrálně odlišná. Když se řekne béčko, jde o mladé kluky do třiadvaceti let, kteří jsou běhaví, makají a napadají vysoko. Většinou jsou rychlí a myslí to s fotbalem vážně. Klasický třetiligový tým tvoří o něco starší kluci, kteří byli v akademiích, ale už tam pár let nejsou. Mají práci a ten fotbal u nich nehraje prim. Z toho zápasu pak vypadne, že ten klasický třetiligový tým v tomto zápase musí běhat ve vyšší intenzitě a hráči se daleko víc budou dostávat do sprintu. Už v přípravě na zápas musím v tréninku mnohem víc zapojit rychlost. Zápas proti béčku je dobrý benchmark pro hráče. Pokud nevykape v šedesáté minutě proti béčku, nevykape ani proti jinému třetiligovému týmu.
Spolupracujete s týmy z druhé, třetí i čtvrté ligy. Můžete tedy běžecká data porovnávat. Jak velké jsou rozdíly v datech napříč soutěžemi?
Rozdíl mezi třetí a druhou ligou je hlavně v rychlosti. Ve třetí lize jsou ale jednotlivci, které rychlostní nároky splňují a proto se do druhé soutěže dostanou. V dalších obecných metrikách jako jsou vzdálenosti ten rozdíl už není tak velký. Ve druhé lize se trénuje každý den, chodí do posilovny. Ty třetiligové týmy na to nemají čas, prostor, podmínky ani kapacity. Mezi třetí a čtvrtou ligou je propast. Divize nenabízí tolik zajímavých hráčů, kteří by do třetí ligy mohli prostoupit. Nevím, čím to je, ale stává se málo, že z divize jde borec do třetí ligy. Zatímco ve třetí lize máš půl roku, rok nebo dvě sezony na to se vyhrát a stát se profesionálem a dělat jen fotbal, tak v divizi každý týden a měsíc co tam jsi, se snižuje pravděpodobnost, že půjdeš výš.
Co se z dat naopak nedozvíte?
Určitě nepoznám psychiku nebo sebenáročnost hráče. Nepoznáme ani fotbalovost. Ale některé nefotbalové vlastnosti vyplynou z celkového fungování. Například poznáš, kdo je zodpovědný, když po tréninku má okamžitě stažená data.
Díky měření máte velkou databázi hráčů, u kterých znáte jejich běžecké schopnosti. V jednom z příspěvků na sociální síti X jste zmínil, že jakmile se vaše databáze dostatečně rozšíří, přinese to úplně nový rozsah možností a příležitostí. Konkrétně jste uvedl, že cílem je, aby si kluby z druhé ligy chodily pro hráče do třetí ligy a ty zase lovily nové hráče v divizi.
Druhá liga vždycky čeká na první ligu, kteří hráči vypadnou a budou dostupní. Kdo z druhé ligy ale záměrně chodí do třetí ligy? V poslední době to z mého pohledu dělá Chrudim, která si minimálně pozve hráče ze třetí ligy na zkoušku. Jestli je pak udělají, nebo je jen vyzkouší a pošlou zpátky, to už je na klubu. Ví o nich. Ale kdo další cíleně ví o hráčích ve třetí lize. Nefunguje tam Wyscout ani Instat. Naše data budou jediná data, které mohou kluby využít.
Dokážete tedy druholigovému klubu pomoci s tím, když potřebuje hráče na konkrétní pozici?
Ještě ne. Ale od nové sezony bychom chtěli tuto službu nabízet. Dodáme klubu report několika hráčů na konkrétní pozici s metrikami a údaji, co potřebují. Budou to běžecky zajímaví hráči. Zajímavé téma je i hledání vhodných trenérů. Úhel pohledu na data je hrozně omezený, protože ten potenciál je obrovský. Tam ale ještě nejsme.
Analyzujete běžecká data i z jiných sportů?
Pomáháme týmům v rugby, americkém fotbale a florbale. Samozřejmě se měří jiné metriky než ve fotbale. Rugby je specifické ještě tím, že tam hráči tráví spoustu času v posilovně. Snažíme se vymyslet měření zátěže i tam, aby nám to dokreslovalo kontext celkového zatížení hráče. Vždycky je to otázka toho, co budeme měřit, jak to uchopit, aby jim to pomohlo a jak z celkového zatížení mít relevantní hodnoty, výstupy a závěry.
Jak spolupráci s Bohemian Analytics vidí Petr Petrov (TJ Unie Hlubina)
S Bohemian Analytics spolupracujete delší dobu. Jak jste s jejich službami spokojeni?
Dnes můžeme říct, že jsme již spokojeni. Ze začátku nás provázely softwarové problémy a nastavení GPS trackerů pro každého hráče bylo náročné. Jsem vděčný za pomoc Jirky z Bohemian Analytics, se kterým jsme byli v denním kontaktu a řešili každý problém. Nyní máme plně zapojený celý tým a dostáváme týdenní reporty. Osobní přístup Jirky a jeho týmu je pro nás velmi důležitý.
Jak běžecká data využíváte?
Využití bych rozdělil na dvě části. Zaprvé, s Jirkou analyzujeme týdenní reporty z tréninků a zápasů. Rozebíráme výkonnostní data hráčů, hledáme příčiny špatných výsledků a upravujeme týdenní tréninkový mikrocyklus, aby nám splňoval parametry tréninku jako objem, top speed, accelerace a decelerace. Například po prvním jarním utkání v Rosicích nám data potvrdila slabší běžecké výkony hráčů oproti ostatním zápasům v přípravě. Další část práci s běžeckými daty má na starosti náš kondiční trenér Erik Tvardek. Pracuje s daty hlouběji, sestavuje mikrocykly objemově i zátěžově a zaměřuje se na prevenci zranění. Díky tomu se nám podařilo snížit výskyt svalových zranění jako je natažení zadních stehenních svalů. Data nám také pomáhají sledovat dlouhodobou výkonnost hráčů. Vidíme, zda nám dělají dostatek náběhů, sprintů a díky heatmapám vidíme i jejich pohyb na hřišti.
Mohou běžecká data pomoci při přestupech hráčů?
Data mohou být indikátorem pro mě nebo pro zájemce z profesionálních soutěží. Pokud bych měl dlouhodobě zajímavá běžecká data u konkrétního hráče, určitě by mi to o tom hráči něco řeklo. Běžecké parametry bych si pak potvrdil vizuálně. Hlubina je v tomto napřed. Zajímají nás data, máme skauty a se všemi těmito věcmi pracujeme. Znám i případy, kdy se kluby ptaly na hráče právě kvůli zajímavým datům, aniž by je viděly hrát. Zažil jsem také, že se podařilo prodat i nabídnout hráče pouze prostřednictvím jeho dobrých dat. Osobně jsem pro sdílení dat, protože to může vést ke zlepšování a zdravé konkurenci. Nicméně je důležité nezaměřovat se pouze na čísla, ale brát v úvahu i další specifika hráče.
Dávají vám běžecké informace o vašem týmu konkurenční výhodu v MSFL oproti jiným klubům?
Spíše než o výhodě bych mluvil o posunu k větší profesionalizaci. Měřením běžeckých dat našich hráčů se zaměřujeme na nás a naše hodnoty. Díky datům máme jasné cíle a plán, kterého se držíme. Můžeme reálně hodnotit, zda naše tréninky přinášejí požadované výsledky a rozvíjíme rychlost hráčů. Dříve jsme mohli jen spekulovat, dnes máme konkrétní čísla k dispozici během chvíle.
Jak spolupráci s Bohemian Analytics vidí Abdullahi Ibrahim Bewene
"Byla to skvělá zkušenost. s Bohemian Analytics jsem prožil fantastické chvíle a pomohli mně i mnoha hráčům zlepšit se v tréninku i v zápase. Budu rád, když se do toho pustí více týmů, protože to dokáže výrazně zlepšit úroveň hráčů."