Antonín Popelka: Souboj s Uherským Brodem bude pikantní

02.07.2024 | Ondřej Hlaváč
strani20240702.jpg

FC Strání slaví historický postup do Moravskoslezské fotbalové ligy. Obec s více než třemi tisíci obyvateli nikdy tak vysokou soutěž nehrála. Klub má ale stále vysoké ambice. "Čeká nás stabilizace klubu na této úrovni, tvrdá práce na mládežnických úrovních a práce na značce klubu bez ztráty chuti dělat fotbal na Olympu amatérské úrovně," říká v exkluzivním rozhovoru pro MSFL.cz prezident klubu Antonín Popelka. A jaké očekávání má od nové sezony v MSFL? "Budeme spokojení, když se k nám soupeři nebudou těšit, tak jako tomu bylo poslední roky a když budeme mít nálepku nepříjemného soupeře."

Co rozhodlo o vašem postupu?
Dalo by se to říct jednoduše, dávali jsme hromadu branek a málo dostávali. Měli jsme tým plný urostlých silových fotbalistů, byli jsme nepříjemní v poli a důrazní ve vápně. Taky jsme si poradili s různými divizními nástrahami a dobře interně komunikovali veškeré problémy, které nás potkávali.

Jaké nejzásadnější problémy jste řešili?
Bylo spíš hodně malých. Snažíme se veškeré podněty z venčí nebo uvnitř kabiny nebo klubu řešit ihned, aby nám problémy nebobtnaly. V tomhle si myslím, že je Strání specifické. Snažíme se ho dostat v celé své šířce do otevřené a férové fáze. Chci, ať si tady problémy pojmenováváme pravými jmény a natvrdo si je říkáme z očí do očí. Není to v naší populaci zvykem, ale my jsme se tímhle směrem vydali a i když v tom ještě nejsme stoprocentní, tak se přibližujeme.

Podzimní část sezony rozjel skvěle trenér Onda, který ale dostal nabídku z druholigové Kroměříže. Mužstvo převzal Vladimír Beker. Jak velký zásah do fungování klubu byla změna trenéra?
Velký. Každý trenér má jiný rukopis, nikdo nedokáže přijít k týmu a navázat jen tak na práci předchůdce. Z kraje jara jsme s tím měli problémy, ale po těžkých zápasech u soků ze špičky si to sedlo a najeli jsme na vítěznou vlnu.

V polovině června jste potvrdil trenéra Bekera ve funkci. Platí to i před startem letní přípravy? Spekuluje se, že hledáte nového trenéra.
S trenérem Bekerem jsme se v průběhu minulého týdne domluvili na vzájemném ukončení spolupráce. Vladimír je velmi pracovitý a ambiciózní člověk. Lidsky mi velmi sedl. Řešili jsme společnou budoucnost a bohužel se neshodli na několika důležitých bodech do budoucna. Novým trenérem byl jmenován Dušan Tesařík.

Tomáš Dekleva, Jiří Švrček, Vít Nemrava, Robin Holík, Adam Řihák, Mário Michalec, Jan Michalec, Filip Hruboš, Petr Silnica i další hráči z vaší soupisky mají zkušenosti z MSFL. Je to pro vás výhoda a věříte, že tak bude adaptace FC Strání na třetí ligu snazší?
Drobná výhoda určitě. Tito kluci ví do jak těžké soutěže jdeme. Komunikací s nimi se dokážeme na MSFL lépe připravit a nedostat se do fáze uspokojení. Máme z třetí ligy velký respekt.

Máte v kádru nejlepšího letošního střelce ze všech tří divizních skupin. Čtyřiatřicet branek Luboše Mikloviče je nadstandardní počin. Bude pokračovat i po postupu?
S Lubošem jsme domluveni. MSFL bere i přes hromadu nabídek jako velkou výzvu. Je to velmi důležitý člen kádru ne jenom na hřišti. Na to jaký je střelec je i výborný spoluhráč do kabiny a má na vysoké úrovni postaveny lidské vlastnosti. Jsme velmi rádi, že je součástí a častokrát motorem našeho tažení.

Jak se změnily finanční nároky klubu po postupu? S jakým rozpočtem budete MSFL hrát a máte představu s jakými penězi pracují vaši soupeři?
Jsme vesnický klub, který se snaží fotbalově vyrůst přirozenou cestou. Každý krok vpřed si chceme náležitě užít a na tom daném výkonostním stupni získat co nejvíce zkušeností. Určitě se nemůžeme rovnat týmům z velkých měst, které mají daleko větší potenciál k získání důležitých sponzorů. Rozpočtu dáváme přes léto obrysy, abychom byli na sezónu co nejlépe připraveni.

Čekají vás v souvislosti s postupem nějaké investice do infrastruktury klubu?
Čekají nás nyní hlavně časové invenstice s tvorbou nové struktury klubu. Chystáme lehkou úpravu okolí stadionu, zvyšujeme trenérské obsazení v mládeži a lehce rožšiřujeme kádr, jelikož osmnáctičlenná MSFL si tohle žádá.

A co posily? Které pozice vás nejvíc trápí?
Chceme zvýšit konkurenci v každé řadě. Nemáme avizovány téměř žádné odchody, budeme pouze doplňovat. Standardně to bude mix českých a slovenských hráčů.

Máte šest mládežnických družstev (U9, 2x U11, U13, U15, U19). Daří se vám z této mládežnické základny vychovávat hráče pro váš klub?
Zatím ne podle představ a právě tohle je ten nejdůležitější úkol a cíl, na kterém nyní pracujeme. Zapracovat se nám dnes daří pouze místní kluci, kteří prošli ligovými akademiemi. A těch není mnoho, proto pracujeme nyní už od U7 a výše výrazně kvalitněji než v minulosti, abychom dostali co nejvíce kluků v budoucnu do našeho áčka.

Nedaleko máte Uherský Brod i ligové Slovácko. Už na současné soupisce jde vidět, že z těchto klubů máte několik opor. Hledáte nové posily i u svých konkurentů?
Aktivně určitě ne. Se Slováckem máme velmi dobré vztahy. V minulosti nám z jejich devatenáctky a juniorky přicházeli hráči, kteří u nás hrají dodnes. Poslední dva roky je ten přísun ze strany Slovácka menší a tím, že jsme ve stejné soutěži bude do budoucna i těžší. S Brodem jsme rivalové, a tak jak to známe například u pražských S, pokud k přestupům dojde, je to vždy velmi pikantní. V blízké historii se oběma směry hráči nejedenkrát vydali.

Jak jste zmínil - s Uherský Brodem jste rivalové. Těšíte na vzájemný souboj?
V našem regionu je náš zářijový společný zápas v Brodě velkým tématem. Fanoušci se na toto střetnutí těší řadu let. Obě strany si budou chtít vládu nad regionem vzít pro sebe, takže to bude určitě velmi zajímavé a pikantní.

Současně je Strání bezprostředně u hranic se Slovenskem odkud máte několik hráčů. Je pro Slováky hrát třetí ligu v Česku zajímavější, než například druhá slovenská liga?
Komunikace z tohoto léta mi to potvrzuje. Pro kluky ze Slovenska je zajímavé, že jsme na hranicích a jsme tak trochu poloslováci. Známe jejich náturu, je nám blízká, ale děláme to tady trošku jinak. Výkonnostně si oboustranně potvrzujeme, že tady je to ve stejné lize cca o třídu rozdíl v prospěch českých soutěží.

Dobré jsou i návštěvy na vaše domácí zápasy. Průměrně se pohybujete nad třemi stovkami diváků na utkání. Jak s fanoušky pracujete a máte nějaký plán, jak jich na tribuny dostat ještě více?
Chtěli bychom se do budoucna vyšplhat na hranice průměru nad 400 - 500 diváků. Plánem je kvalitní práce v mládeži, získávání si lásky ke klubu již v ranném věku a taky zapojení hráčů z velmi blízkých vesnic, kteří sebou strhnou i diváky z rodných vísek.

Pro FC Strání je postup do MSFL historický. Ještě před deseti lety jste hráli 1. B třídu, dva roky zpět jste postupovali z krajského přeboru. Nikdy dříve tak vysoko váš klub nehrál. Jaké jsou vaše další plány, vize a rozvojové cíle?
Stabilizace klubu na této úrovni, tvrdá práce na mládežnických úrovních, práce na značce klubu bez ztráty chuti dělat fotbal na Olympu amatérské úrovně.

S jakým umístěním byste byl v příští sezoně spokojený?
Budeme spokojení, když se k nám soupeři nebudou těšit, tak jako tomu bylo poslední roky a když budeme mít nálepku nepříjemného soupeře.